Kutsal toprak ziyaretçilerine ‘İki Şehir’ rehberi

Image Hosted by ImageShack.us
Mekke ve Medine’yi hac ve umre amacıyla ziyaret etmek isteyenlere rehber niteliğinde bir belgesel hazırlandı. Yapımcı Nebi Kılıçarslan, bu çalışmanın dünyada ilk olduğunu söyledi.
Yapımcı Nebi Kılıçarslan, yaptıkları çalışmayı şöyle anlattı:

“Mekke ve Medine’ye ilk kez gelenler çoğunlukla kısa süren bir şaşkınlığa kapılırlar. Bu yerler çok ziyaret edilmelerine rağmen yaşayan birer şehir olarak iyi tanınmamışlardır.

Hac ve Umre yolculukları nişan, sünnet, evlenme gibi toplumsal hayatımızın bir parçasıdır. Çevremizde hacı anne ve babalar vardır. Anılar anlatılır ama tümü sözcüklerde kalır. Bu yolculuktan anıları canlandıracak görüntüler, belgeler yoktur.

Bu yolculuk bir “life time journey”dir ve içinde“expedition”vardır. Anadolu’nun bir köyünden yola çıkan hacı adayı ilk defa uçağa biner. İlk defa otelde kalır, asansörü ve yürüyen merdiveni kullanır. O ana kadar gördüğü en yoğun kalabalık düğün kalabalığı iken burada dört milyon insanın içine karışır ve ibadetini yapabilme mücadelesi yaşar.

İSPA TUR’un sponsor olduğu İki Şehir Mekke –Medine belgeseli, bu yolculuk için bir klavuzdur. 2006 yılında yapılmıştır ve bu konuda dünyada yapılmış ilk örnektir. Görüntüleri yeni ve özgündür. Bilgileri doğru ve sağlıklıdır.

İki Şehir Mekke –Medine Hac ve Umreye gideceklere, gitmiş olanlara,s ırada bekleyenlere, gitmeyi arzu edenlere, bilgi sahibi olmak isteyenlere kısaca herkese yöneliktir.

Belgesel Kanal D Home Video’dan çıktı. DVD ve VCD olarak iki ayrı şekilde satışa sunuldu. Carrefour, Migros, Gima, Tansaş, D&R, NT Mağazaları, İnkilap ve Remzi Kitabevleri, müzik marketler ve çok sayıda satış noktasında bulunuyor.

Her yıl Türkiye’den 500.000 insanın gittiği bu şehirler hakkında bir belgesel hazırladık. Diğer kültür sanat çalışmaları gibi kazanç kapısı olmayacağını biliyoruz. Ciddi bir eksiği tamamladığımıza inanıyoruz. İzleyiciden belgeseli satın alarak bizi cesaretlendirmesini, basından da eserin duyurulmasına katkı sağlamasını bekliyoruz.

Haber7

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s