50-52 Yaş

Akabe Biatleri 

Bi’setin 11. yılında Akabe mevkiinde İslâmiyet’le şereflenen altı Medineli, bir sene sonra aynı yerde buluşacaklarına dair Resûl-i Ekrem Efendimize söz vermişlerdi.  İlk görüşmelerin üzerinden bir sene geçip, hac mevsimi gelince içlerinde, bir sene önce İslâm’la şereflenmiş altı kişinin de bulunduğu on iki kişilik bir kafile Mekke’ye doğru yola çıktı. Bu kafile, Akabe denilen yerde gece vakti Peygamberimizle buluşarak Resûlullah’a şu altı hususta biat ettiler: 

– Allah’a hiçbir şeyi eş ve ortak koşmamak,
– Hırsızlık yapmamak,

– Çocuklarını öldürmemek,

– Zina etmemek

– Kimseye iftirâ etmemek,

– Hiçbir hayırlı işe karşı çıkmamak

Bu hadiseye İlk Akabe Biatı adı verilmiştir.

Bir müddet sonra Medine’de İslâm yayılmaya başladı ve buradaki Müslümanlar Resûlullah’tan, kendilerine İslâm âdâp ve erkânını öğretecek bir Kur’ân muallimi gönderilmesini istediler. Resûl-i Ekrem onların bu tekliflerini, fıtraten oldukça nazik, aynı zamanda güzel bir simaya sahip olan Hz. Mus’ab bin Umeyr Hazretlerini Medine’ye göndererek kabul etti.
 

Bi’setin 13. senesinde İkinci Akabe Biatı gerçekleşti ve ilk Akabe biatinde bulunan on iki kişinin de bulunduğu yetmiş beş kişi gelerek Peygamberimize biat ettiler.  

Medine’ye Hicret
Müşriklerin baskısının artması üzerine, Allah-ü Teâlâ’dan gelen izin sonrasında, Müslümanlar birer ikişer Medine’ye göç etmeye başladılar. Nihayetinde Peygamber Efendimiz de 622 yılında, yanında Hz. Ebûbekir’le birlikte Medine’ye göç etti. Hz. Ali’yi ise, emanetleri yerine teslim etmesi için Mekke’de bıraktı. Müslümanların Mekke’den Medine’ye olan bu göçlerine Hicret denir.

Peygamberimizin Medine’ye doğru yola çıkması üzerine müşrikler kendisini takibe başladılar. Bunun üzerine Peygamberimiz ve Hz. Ebûbekir Sevr mağarasına sığındılar. Müşrikler Resûl-i Ekrem Efendimizin izini takip ederek mağaranın kapısına kadar geldiler. Ancak mağaranın ağzını örümcek ağının kapladığını ve içeride güvercin yuvasının bulunduğunu görünce, mağarada kimsenin olmadığına hükmederek geri döndüler. Hicretin mukaddes yolcuları, mağaradan ayrıldıktan sonra Sürâka adlı bir kişi Peygamberimizin ve Hz. Ebûbekir’in izlerini bularak onlara yaklaşmak istedi; fakat atının ayakları kuma saplandı. Peygamberimizin duasıyla bulunduğu vaziyetten kurtulan Sürâka gördüklerini başkalarına bildirmemek üzere ayrıldı. Kendisi

Hicretin 8. senesinde İslâmiyet’le şereflenmiştir. 
Hicret esnasında Resûl-i Zîşân Efendimiz Kûba adı verilen yerde konakladı ve burada Amr bin Avfoğulları’nda on küsür gece kaldı. Yine burada İslâm Cemaatinin ilk mescidi olan Kûba Mescidi inşa edildi.
 

Peygamber Efendimiz Medine’de büyük bir coşkuyla karşılandı. Medine’ye gelindiğinde, Medineli Müslümanların her biri Peygamberimizin kendi evinde kalmasını istiyordu. Peygamber Efendimiz ise devesi Kasvâ’nın çökeceği yerde kalacağını bildirdi. Deve Hz. Ebû Eyyûb el-Ensârî’nin evinin önünde çöküverdi. Peygamberimiz de ilk olarak Hz. Ebû Eyyûb’ün evinde kaldı.
Hz. Ebû Eyyûb, Emeviler döneminde İstanbul kuşatmasına katılmış ve burada şehid olmuştur. Mezarı İstanbul’un fethi esnasında, Fatih’in hocası Akşemseddin tarafından bulunarak türbe haline getirilmiştir.

Mekke’den göç eden Müslümanlara Muhâcir, onları Medine’de karşılayanlara ise Ensâr denilmiştir.
 

Medine’ye hicret edildikten sonra Efendimiz, ensârla muhacirler arasında kardeşlik müessesesi kurdu. Bu sayede her ensâr bir muhaciri yanına aldı ve aynı evi ve işi paylaştı. 

Kaynak : İbret Sayfası

One response to “50-52 Yaş

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s