Diyanet, Yabancı Dil Bilen İmam Arıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı, yurtdışında görevlendirmek üzere İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça ve Arapça bilen personel arıyor. İmam, hatip ve hafızların ´yabancı dil´ seviyesini ölçecek olan Diyanet, gittikleri ülkelerde halkla ve makamlarla iyi diyalog kurabilecek imam, hatip ve hafız arayışına girdi.

Diyanet, merkez ve taşra teşkilatında görevli personelin yabancı dil yeterlilik tespitini yapacak. Arapça, İngilizce, Fransızca, Almanca ve Rusça gibi yabancı dil bilgisi olan personelin yabancı dil bilgisi seviyelerini tespit etmek amacıyla bir çalışma yapan Diyanet, yurtdışında görevlendireceği personeli iyi derecede yabancı dil bilen, 4 yıllık yüksek öğrenim mezunu ve 45 yaşını geçmeyenler arasından seçecek. Diyanet duyurusunda, dış dünya ile sağlıklı temasa geçebilmek, etkileşimin yoğunlaştığı günümüzde ilgili alanlardaki gelişmeleri takip edip, kendini ifade edebilmede yabancı dilin ne kadar önemli bir araç olduğuna işaret edilerek, şunlar kaydedildi:

“Yurtdışında din hizmeti sunan Başkanlığımız, hizmetlerin verimliliğini artırmada görev yapılan ülkenin dil ve kültürünü bilmenin farkında olarak gerekli düzenlemelere başvurmaktadır. Başkanlığımız tarafından yurtiçinde ve yurtdışında yetişmiş dil bilen eleman ihtiyacının karşılanması amacıyla ilgili kurum ve kuruluşlarının da destekleri alınarak yabancı dil kursları düzenlenmektedir. Bu çerçevede teşkilatımızın değişik kademelerinde çalışan personelin yabancı dil seviyelerini artırmak ve pratik konuşmalarını geliştirmek amacıyla düzenlenen bu kurslarda personelin büyük gelişme sağladığı gözlemlenmiştir. Başkanlığımıza verilen yetki çerçevesinde ihtiyaçlar da gözönüne alındığında, dini gelişmeleri takip edecek personel yetiştirmek, yurtiçi ve yurtdışındaki vatandaşlarımıza sunulan dini, sosyal ve kültürel hizmetleri daha etkin ve verimli hale getirmek ve görev alacağı ülkelerdeki yerel halk ve makamlarla oluşturulacak diyalogun daha yapıcı olabilmesi için ileri düzeyde yabancı dil bilen personele ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle öncelikle Kurumumuzun bu vasıftaki personel potansiyelinin tespiti cihetine gidilmiştir.

Arapça, İngilizce, Fransızca, Almanca ve Rusça gibi yabancı dil bilgisi olan personelimizin yabancı dil bilgisi seviyelerini tespit etmek ve yapılacak değerlendirmeler doğrultusunda yabancı dil kurslarının planlanmasında yararlanmak amacıyla, merkez ve taşra teşkilatında görev yapmakta olan personelimizden 4 yıllık dini yüksek öğrenim mezunu, 45 yaşını geçmemiş kişilerin Yabancı Dil Seviye Formu ile başvurmaları gerekmektedir”.

Merkez ve taşra teşkilatında görev yapan ve aranan nitelikleri taşıyan personelin başvuru formlarını 30 Nisan´a kadar elden veya posta yoluyla Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı´na ulaştırmaları gerekiyor.

Kaynak : Yeni Şafak

http://www.ibret.net

One response to “Diyanet, Yabancı Dil Bilen İmam Arıyor

  1. BEKİR ÇALIŞKAN

    arabistanda 18 yıl kaldım orada okudum medineyi münevverede.arapçam okuma ,yazma vekonuşma olarak çok iyi. saygılarımla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s