Independent’den başörtüsü desteği

Independent'den başörtüsü desteği

The Independent, AKP’nin ekonomide devrim yaptığını ve ilerici bir parti olduğunu savundu, Türkiye’de türban kullanmasının “ilerici” bir eylem olduğunu yazdı ve ekledi:

Türkiye’de türban kullanmanın “ilerici bir eylem” olduğunu yazdı.

İngiliz The Independent gazetesinin köşe yazarı Adrian Hamilton, Türkiye’deki son gelişmeleri değerlendirdiği yazıda İngiltere’de “peçe” tartışmalara atıfta bulunarak “Peçe kullanılması ne zaman ilerici bir eylemdir?” başlığını attı.

AKP’yi “İslamcı partı” olarak nitelendiren Hamilton, AKP’nin son dört yılda Türkiye’nin ekonomisinde “devrim” yarattığını, “Batı’ya dönük ve ilerici” bir parti olduğunu yazdı.

TÜRKİYE KENDİ CUMHURBAŞKANLIĞI KRİZİNİ YARATTI

Independent yazarı, Türkiye’nin AB üyeliğine şiddetle karşı olan Nicolas Sarkozy’nin Fransa’da yeni Cumhurbaşkanı olması ihtimalinin bulunduğu bir dönemde Türkiye’nin kendi “cumhurbaşkanlığı krizi”ni yarattığı belirterek “Bunun görünürde Avrupa’nın laik kapılarını kuşatan İslamcı bir devlete ilişkin en kötü korkuları doğrular gibi” sözlerini kullandı.

Türkiye’de yaşanan tartışmaların Türkiye’ye özgü olmakla birlikte Avrupa için daha geniş sonuçları da içerdiğini, Avrupa’nın Müslüman hareketlerine “gerici” olarak bakmakla haklı olup olmadığı sorusunu gündeme getirdiğini kaydetti.

Hamilton, Türkiye’de başta ordu olmak üzere, “muhafazakar” çevrelerde Başbakan Erdoğan’ın aday olmak istediği işaretini verdiğinde infial yaşandığını, Erdoğan gibi bir politikacının laiklik kalesi olan cumhurbaşkanlığına getirilmesi olasılığının, göstericilerin sokaklara dökülmesine, askerlerin uyarılarda bulunmalarına yol açtığını kaydetti.

Türkiye’deki tartışmaların büyük ölçüde türbana odaklandığını belirten Hamilton, “Bu savaşın özelliği, geleneksel giysi isteyenlerin modernleşme yanlıları, karşı çıkanların ise muhafazakar güçleri olmasıdır” diye yazdı.

Independent yazarı, “muhafazakarlar”ın da iman hatip okulları ve Atatürk’ün reformlarından geri dönülmesi gibi geçerli kaygılarının da bulunduğunu belirtti ancak “Türkiye’deki İslamcı parti, Batı’ya dönük ve ilerici bir güç” diye yazdı.

HEPİMİZ BAŞÖRTÜSÜ KULLANANLARIN YANINDA OLMALIYIZ

Türkiye’de İslamcı bir devlet arzulayanların oranının yüzde 10’un altında kaldığına dikkat çeken Hamilton, Türkiye’nin sınırlarındaki “Kürt milliyetçiliği tehdidi ve AB’nin Türkiye’nin üyeliğine yönelik ‘şimdi istiyoruz, şimdi istemiyoruz’ yaklaşımının Türkiye’deki milliyetçi ve otoriter güçleri kuvvetlendirebileceği uyarısını da yaptı.

Adrian Hamilton, “Türkiye, Avrupa’ya doğusu ve güneyindeki yeni dünyayı anlama ve kabul etme konusunda eşsiz bir şans sağlıyor. Buna karşın, Sarkozy ve onun gibileri, ona bir fırsat gibi değil, bir tehdit gibi muamele ediyor” görüşünü dile getirdikten sonra İngiltere’de “peçe”yi gündeme getiren eski Dışişleri Bakanı Jack Straw’a gönderme yaparak “Bu defa, hepimiz başörtüsü kullananların yanında olmalıyız” diye yazdı.

ANKA
haber7.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s