Gökmen ve Bedirhan Gökçe bu albümde

Divan şiirinin 20. yüzyıldaki örnek temsilcisi Es-Seyyid Osman Hulusi Darendevi‘ nin Tasavvufi Türk Edebiyatı çerçevesinde yazdığı şiirleri bir araya getirdiği “Divan-ı Hulusi-i Darendevi” isimli eserlerinden seçme şiirlerin yer aldığı “Gönül Dostu Arzuladı” isimli albüm Moral Prodüksiyon ( http://www.moralproduksiyon.com ) etiketiyle yayınlandı.

Türk Halk müziğinin genç ve yetenekli sanatçısı Gökmen ‘in seslendirdiği albümde ayrıca Musa Tektaş, Şeref Taşlıova, Aşık Feymani, Abdulvahap Kocaman, ve Mevlüt Kurnaz‘ ın Osman Hulusi Darendevi için yazdığı şiirler yer alıyor.

Müzik yönetmenliğini ve aranjörlüğünü Gündoğar’ ın yaptığı “Gönül Dost Arzuladı” isimli albümde Bedirhan Gökçe’nin yorumuyla iki şiir yer alıyor. Yaklaşık 8 ayda hazırlanan

bestelerin tamamı yine genç sanatçı Gökmen’ e ait.

OSMAN HULUSİ DARENDEVİ (1914-1990)

Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi 1914-1990 yılları arasında Darende’de yaşamış bir gönül sultanıdır. Soy bakımından 12. batından Somuncu Baba’ya oradan da Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimize ulaşan nesebiyle 36. kuşaktan Peygamberimizin soyundandır. Babası Es-Seyyid Şeyhzâde Hatip Hasan Efendi, annesi Seyyid İbrahim Taceddin-i Veli soyundan Fatıma hanımdır. Her iki yönden de Peygamber Efendimizin soyundandır. 1945-1987 yılları arasında 42 sene bilfiil Somuncu Baba Camii’nde görev yapmıştır.

Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi aynı zamanda mutasavvıf ve şairdir. Divan şiirinin 20. yüzyıldaki örnek temsilcisi bu zâtın Gazel, İlahi, Kaside, Rubaiyyat ve Müstezat türünden meydana gelen, Divân-ı Hulûsi-î Darendevî adlı eseri ile, yakınlarından başlamak üzere ahbaplarına yazdığı, nazım ve nesir şeklinde mektupların toplandığı Mektûbat-ı Hulûsi-î Darendevî ve Hutbeler adlı eserleri vardır. Bu eserler kendisinin kuruculuğunu yaptığı Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfı tarafından neşredilmiştir. Her zaman halkın yanında Hakk’la beraber olma yüceliğini şahsında ve eserlerinde görmek mümkündür.

Hayatı boyunca kendini insanlığa hizmete vakfetmiş, gerçek manâda tasavvufun insanlığa hizmet olduğunu örnek ahlâkıyla sergilemiştir. Beldemizin eğitim, kültürel, ticari ve sanayi alanlarında gelişmesi yönünde bir çok hizmetler gerçekleştirmiştir.

WWW.MORALHABER.NET

3 responses to “Gökmen ve Bedirhan Gökçe bu albümde

  1. Paylaşım için teşekkür ederiz. : )

    Bedirhan Gökçenin hiçbir yerde bulamayacağınız sesli şiirlerine

    http://www.dostnet.biz

    buradan ulaşabilirsiniz.

  2. cok güzel bi albüm olmus..dinlerken insana huzur veriyo ya..süper..

  3. gerçekten çok güzel eserlerin yer aldığı çok güzel bir albüm dinleyenlerin ruhuna hitap edeceğinden eminim mutlaka dinlemenizi tavsiye ediyorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s